Muharrem ayının baslamasıyla, Alevi toplumunda yas ve matem söz konusu olur. 12 günlük yas-ı “Matem” orucu, Kerbela’da İmam Hüseyin ile birlikte sehit edilen 73 Can içindir. Evladı Resul’a karsı kin ve intikam güden Ebu-Süfyan taifesi, İslam peygamberi Hz. Muhammed döneminden itibaren yayılıp kesintisiz sürdürülmüstür. Hz. Muhammed’in peygamberliğini ve Hakk’ın varlığını kabul etmeyen, Ebu-Süfyan kavmi aslında iktidarını kaybetmeme hırsıyla, alenen Hz. Muhammed ve soyuna karsı cephe açmıslardır. Fakat günden güne insanların kitleler halinde akın akın Hz. Muhammed’in yanında yer almasından, Ebu-Süfyan ve taifesi huzursuz olmustur.
Bu nedenle Hz. Muhammed’e ve onun Ehl-i Beyt’ine karsı hile ve ser dolu oyunlarla haksız yere binlerce insanın hayatını kaybettiği Uhud, Bedir, Hendek savaslarının yasanmasına baslıca neden olmustur.
Söz konusu savaslarda ordularının büyük bölümünü ve kavmin liderlerini, servetinin bir kısmını yitiren Ümeyye Oğullarından Ebu-Süfyan ve taifesi, Hz. Muhammed’in ve İmam Hz. Ali’nin öncülüğünde gelismekte ve yayılmakta olan İslamiyeti, riyakar ve göstermelik bir biçimde kabul etmek zorunda kalmıslardır.
Bu söz konusu savaslarda yenilgilerini ve kayıplarını hazmedemeyen Ebu-Süfyan ve kavmi, riyakar ve iki yüzlü yaklasımlarıyla, İslami kisveye bürünüp, iktidarı elde etme hesaplarıyla, Ehl-i Beyt’e karsı olan nefretleriyle intikam alabilmenin planlarını yapmakla mesgul olurlar.
Dosyanın devamını okuyun