Hakka Yürüme Erkanı-Semineri

Hessen Bölgesi  İnanç  Kurulu  Hakka Yürüme Erkanı Semineri
Hessen Bölgesi İnanç Kurulu´nun 16.05.2010 tarihin’de ,  Frankfurt  AKM´de , AABF İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan’ın katılımıyla, Hakka Yürüme Erkanı’nın Pratiksel  çalışması yapıldı. Hessen Bölgesi İnanç Kurulu  2. Başkanı Aliekber Erden Dede, Sekreteri  İmam Çelebi .
Açılış konuşmasını İmam Çelebi Dede yaparak, 2008 Yılında Hessen Bölgesi İnanç kurulu tarafından, Hakka Yürüme  Seminerleri ni Teori ve Pratik olarak AKM’lere  yaptığını fakat o Yıl Hakka yürüme Kitapcığı hazırlanmakta olduğunu bundan sonra yapılacak çalışmalar ,A A B F İnanç kurulunun  hazırlamış olduğu Hakka Yürüme Erkanı  üzerinden verilecektir .
Aliekber Erden Dede Hessen bölgesi inanç kurulu adına katılan canları selamlayarak  sözü AABF İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dedeye  bıraktı. AABF İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede, Hakka yürüme erkanı’nın Alevi toplumundaki önemini vurgulayarak, AABF İnanç Kurulunun hazırlamış olduğu Hakka yürüme erkanı Kitap’cığını  tanıtarak, detaylı şekilde içerikleri üzerinde bilgiler  sundu, Kurumsal bütünlük içerisinde hazırlanan bu çalışma Alevi toplumu için önemli bir çalışma olduğunun altını çizdi. Erkanları yaparken  Dede ve Analarımıza  büyük görevler düşüyor ,dularımızı yaparken anaşılır bir dil,ve toplumumuzu bu konularda aydınlatmalıyız .Bölge inanç kurullarımız bu ve diğer çalışmaları seminerler şeklinde Alevi Kültür Merkezlerimizde yapmaya devam etmelidirler. A A B F  İnanç kurulunun diğer bir çalışmasını başlattığı  Cem Erkanı  taslağı komisyon tarafından  çalışması devam ediyor.  Seminere  ayrıca A A B F İnanç Kurulu üyesi Müslüm kaya , Naima Nayman Ana‘da  katıldılar .Seminerin sonunda  Frankfurt Alevi Kültür Merkezimizin bu seminere  ev sahipliği yapması  ve yapılan hizmetlerden dolayı, Kültür Sorumlusu Sayın Sedar Doğan’a  teşekkür edilerek seminerimiz son buldu.
Seminere katılan AKM ’ler:
Frakfurt AKM, den Naima Nayman, Zarife Erenler Temiz, Ali Aydın, İbrahim Kılavuz, Kazım Dursun
Mainz AKM, den  İmam Çelebi
Hattersheim AKM, den Narin Gülçiçeği, Muzaffer Akkuş
Friedberg AKM, den  Ali Ekber Erden
Koblenz AKMYusuf  Gül
Darmstadt AKM, Hasan  Akşahin, Gülüm Kaya, Kadir Çağlar
Bad Homburg AKM, Sami Eycan
Wetzlar AKMMüslüm Kaya
Hanau AKMKemal Nayman
Bernsheim AKM, Mehmet Ateş
Hessen Bölge İnanç Kurul Sekreteri
İmam Çelebi  Dede