Değerli yöneticiler Degerli Dede  ve Analar, Sevgili canlar
Alevi inanc’ının önemli günlerin’den olan Muharrem Matem orucu  07.12.2010 Tarihinde başlayacak ,19.12.2009 günü  Aşure çorbasıyla tamamlanacaktır.
14 Asırdan günümüze intikal eden ve nice asırlar dilden dile  sürecek olan Hz. Hüseyinin haklı davası yolunda, uğradığı barbarca katliamın unutulması Ehli-Beyt bendesi olan toplum tarafında   elbetteki mümkün değildir. İmam Hüseyinin Muharrem ayı içersinde şehit edilmesinden dolayı, onun sevgisini taşıyan ve yolun piri olarak gören Alevi toplumu Muharrem ayında  ,mateme bürünür, Kerbela katliamında İmam Zeynel Abidinin sağ olarak kurtulup Ehli-Beytin soyunun devamına vesile olmasının, on iki İmamların kutsallığıyla birleştirilerek, 12 gün oruç ve yas tutarlar.
Canlar Muharrem Ayı, biz Aleviler için „Yas ,Günleri“dir. Muharrem süresince ,eğlence, zevk, lüks ve keyfilikten kaçınılmalıdır. Çeşitli çevrelerden, eğlenceler için yapılan davetlere kesin olarak katılmamak ve nedenlerinide böylesi davetleri yapanlara mutlaka açıkça anlatıp hatırlatmak gerekir. Dargınlıklar ve kırgınlıklar varsa barışılır, sevecen olunur.İki  yıldan beri YOL TV  üzerinde Muharrem sohbetleri bu senede  Değişik Alevi Kültür Merkezlerimizde yapılacaktır.
Matem süresince Alevi Kültür Merkezlerimizde yapılan Muharrem sohbetlerine  canlarımızın katılmalarını,Alevi İnancında oruç açım saat’inde güneş batımı dikkate alınır. Bu sene Almanya geneli oruçlar hergün  saat  16.45 de açılacaktır.
Bütün canlarımızın yâsı matemlerinin Hz. Hüseyin nezninde kabul olmasını diliyoruz.
Hakk Muhammed Ali cümlemizin yardımcısı olsun.
AABF İnanç Kurulu  Başkanı

Cafer Kaplan