SEVGİLİ CANLAR.                                                                                                                                                                          08.09.2017

İnancımızın kutsallarından olan Matem günleri bu sene 21 Eylülde başlayıp 3 Ekimde oniki imamlar aşkına pişirilecek olan Aşure ile son bulacaktır.

1337 yıldır kerbela faciasının acısını yüreğinde taşıyan, kerbela şehitleri için gözyaşı döken  Alevi toplumu,  tarihleri boyunca yaşadıkları acıları Kerbela ile özdeşleştirerek şehitler serdarı şah Hüseyin’in onurlu direnişini zülme karşı bir bayrak olarak taşımışlardır. Hak için olan bu direniş günümüzde de mazlumlar için evrensel bir mesajdır..

İslam tarihinde bir dönüm noktası olan Kerbela, Hak ile batılın, iyi ile kötünün, aydınlık ile karanlığın, Mazlum ile Zalimin savaşımıdır. Din’i kendi siyasi emelleri uğrunda bir basamak olarak kullanan şer odaklarının kendi saltanatları için yaptıkları, insanlık tarihinde eşine az rastlanılacak bir vahşettir… Muaviye ve ardıllarının izledikleri yolun mirasçıları bugünde ayni zihniyeti bir iktidar aracı olarak kullanıp kendilerinden olmayanlara hertürlü haksızlığı, hukuksuzluğu, ve baskıyı reva görmektedirler..

Kerbela‘yı anarken  şavaşa, katliamlara, haksızlıklara, her türden gericiliğe ve savaşın diğer bir versiyonu olan siyasi olarak yoketmeye karşı mücadeleyi Hak olarak bilmeli, Pir İmam Hüseyin’in davasına sahip çıkışını örnek almalıyız..

Kerbela’da Hüseyin olmak ! Hak ve hakikat yolcusu olmaktır. Haksızlığa boyun eğmemek, zalime ve her türden ihanete, bölüp parçalamaya, yok etmeye ve biatçı düşünceye karşı Hüseyni duruşu hayatın her alanında sergilemekle eşanlamlıdır…

Canlar bu günler biz Aleviler için ‘‘ Matem-Günleri“ dir. Matem günleri süresince, Düğün, eğlence, zevk, lüks ve keyfilikten kaçınılmalı, barış, dostluk, kardeşlik için, varsa Dargınlıklar ve kırgınlıklar, barışılmalı, hoşgörülü ve sevecen olunmalıdır.

Matem süresince Cem evlerimizdeki anmalara, muhabetlere bütün canlarımız katılmalı, yeni Kerbela’ların yaşanmaması için İmam Hüseyinin onurlu direnişi dünü ve bugünüyle inancımıza yakışır bir şekilde ele alınmalı ve anılmalıdır.

Önemli diğer bir nokta‘da Türkiye‘den çeşitli kuruluşlar tarafından gönderilen veya getirilen araştırmacı, yazar, Dede ve Diyanet tarafından gönderilen ‘‘ Gri pasaportlu‘‘ Dede‘ler konusudur. Bütün Canlarımız bu konuya duyarlı olmalı ve gereken tavır alınmalıdır.

Matemde oruç açımında güneş batımı dikkate alınır.   Almanya geneli oruçlar hergün  saat (Takriben)  19.15 de açılacaktır.

Hak’kın rızası için tuttuğunuz orucunuz ve mateminiz ULU DİVANDA kabul olsun.

AABF İNANC KURULU ADINA

G. Sekreter

Müslüm Kaya