Sevgili Canlar,

Alevi  toplumunun son derece kutsadığı Hz. Hızır  inanç ve kültürü, alevi toplumu açısından bolluk ve  bereketin, sevginin, barışın, birlikte  yaşamanın, özgürce  paylaşmanın, insani olan her değeri özünde barındırmasıyla birlikte, oruç  inançsal manada yaratılanın, yaratanın huzurunda arınmasının bir vesilesidir.

Hızır, mana aleminde kubbe-i rahmanda Fatıma ananın zatına Cebrail’i tanık kılan, Şahı Merdan ile Kırk’larda birlikte olan, Hasan ve Hüseyinin rahatsızlığında üç ayrı kılıkta zuhur edip Şah-ı merdana mihman olandır.

Kim ne niyetle görmek isterse o niyetle zuhur eden Hz. Hızır’ın Alevi toplumundaki  süreği,  ocak ayının sonundan şubat ayının sonuna kadardır. Şubat  ayının ikinci haftasının salı günü başlamak üzere, Salı, Çarşamba ve Perşembe günü, üç gün oruç tutulur. Oruc’un son günü olan Perşembe akşamı kurbanlar kesilir, lokmalar dağıtılır ve Cem erkanları yürütülür.

Bu yıl Hızır  orucu günleri 9 /10 / 11 Şubata denk geliyor.

Matem orucunda olduğu gibi Hızır orucunda da oruç açma zamanı saat ile dakika ile ölçülü değildir.  Matemde gün batımı esas alınırken, Hızır orucu gün batımından sonra geç açılır (Takriben saat 18.00 den sonra).

Cem  Evlerimizin  dikkate almaları gereken diğer önemli bir husus ise isarftan kaçınmalarıdır. İnancın icraatında doğallığından uzak, yapmacık  hallerden kaçınmak, Hızır aşkıyla, hizmetlerin içtenlik, samimiyet, sadakat ve ikrarla inanılarak yerine getilimesi en doğru davranış olur.

Yaşadığımız bu süreçte mazlumlara, haksızlığa uğrayanlara, yoksulara, çocuklara, öğrencilerimize, darda, zorda olan insanlarımıza Hızır aşkıyla yardım etmeniz bir lokma vermeniz inancımızın en önemli değerlerindedir. Bozatlı Hızır’ın günlerinde Cümle canlarımızın dilekleri, muratları, kurban ve lokmaları, ibadetleri  Hz. Hızır’ın katında kabul olsun.

Bozatlı Hızır yardımcınız, yoldaşınız olsun…

AŞK-I NİYAZIMIZLA

AABF İNANÇ KURULU