AABF İNANÇ KURULU,HESSEN VE NRW İNANÇ KURULLARIYLA

FRANKFURT VE HAMM CEMEVLERİMİZDE ANALAR DEDELER ZAKİRLER MUHABBET EYLEDİK.

AABF İnanç Kurulu, Hessen Bölgesi İnanç Kurulu ile 23.04.2016 tarihinde Frankfurt Cemevimizde, 04.04.2016 tarihinde NRW Bölgesi İnanç Kurulu ile Hamm Alevi Kültür Merkezimiz ve Cemevimizde düzenlediği, „Alevi İnancında Nefesler, Semahlar ve Zakirlik“ Egitim Seminerlerine Analarımız,Dedelerimiz ve Zakirlerimizin yoğun katılımıyla başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Eğitim seminerlerimizi Türkiye´den Ege Üniversitesi´nde Müzik Eğitim Bölümü Görevlisi Dr. Gani Peksen Hocamızın derlemiş olduğu Anadolu´nun değişik yörelerindeki Dedelerin ve Zakirlerin kendi yörelerine göre dile getirdikleri Duvazı imamları, Nefesleri ve Hak Kelamlarını belgeleriyle Arşivleyip bizlere sunması ve yazılı bir kaynak olarak geleceǧe aktarılmasında son derece başarılı ve takdir edilmesi gereken bir çalışma oldu.

Alevi İnancını, tarihini, Nefeslerini, Hak Kelamlarını ögrenmek istiyorsak; önce Ozanlarımızın (Yedi Ulu Ozanlarımız), Aşıklarımızın, Zakirlerimizin eserlerine bakmamız gerekir. Yorumlayışlarına kattıkları yöresel duyguları dikkate almamız gerekir. Özüne sadık kalarak dile getirmek en doǧru zenginliktir. Dr. Gani Pekşen Hocamızda bu çalışmasında bunu inanca uygun şekilde yörelerine göre; en yalın şekilde dile getiren Dedelerimizin, Zakirlerimizin arşivini bizlere sunmuştur.

Yolumuza ışık tutan Dr. Gani Pekşen Hocamızın emeğine ve yüreğine sağlık.Yine bu seminerlerin organize edilmesinde AABF İnanç Kurulu Başkanımız Cafer Kaplan Dedemize, Hasan Ali İçlek Dedemize NRW´deki organizasyonda NRW İnanç Kurulu´na ve Mehmet Korkmaz Dedemize, Hessen´deki organizasyonda Hessen İnanç Kurulu´na Müslüm Kaya ve Ali Ekber Erden Dedemize, bu eğitim seminerlerine ev sahipliği yapan Frankfurt ve Hamm Cemevlerimize sunmuş oldukları hizmetlerden dolayı;Hak hizmetlerini kabul eylesin.

NRW İnanç Kurulundan

Nejla Arslan Ana