23 Nisan 2011 tarihin de Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu merkez binasında, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu‘ na baglı Federasyonlarımızın dedeler kurullarının katılımıyla, Avrupa Alevi İnanç Kurulu oluşturma çalışmalarına başlandı. Divanı Konfedarasyon inanç sorumlusu ve AABF Genel sekreteri Hüseyin Mat ile birlik de, AABF İnanç Kurulu Baskanı Cafer Kaplan Dede birlikte yönettiler. Ayrıca toplantıya Türkiyeden, Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişi Veleyettin Hürrem Ulusoy ve Dertli Divani de, Türkiyede yaptıkları, yeniden yapılanma toplantıları ile ilgili açıklamalar da bulundular.Toplantıya Avrupa Akademisi İkinci Başkanı Hasan Ali İçlek Dede’de Katıldılar.
Romanyadan Konfedarasyon inanç sorumlusu Şakir Aydoğan Katıldılar.

Toplantı, AABF Genel Sekreteri sayın Hüseyin Mat“ın divan başkanı olarak, katılımcıları selamlaması ve toplantının tarihsel önemini anlatarak başladı. Genel anlamda Alevi toplumunun, gerek ülkemizde ve gereksede yaşadıkları diğer ülkelerde yaşadıkları sorunların bilincinde oldukları için, bu çalışmaların acilen sonuçlanması gerekiyor. Devleti yönetenler, biz Alevileri bitirmek için her türlü çalışmaları yapıyorlar, eyer aleviler kendilerine sahip cıkmazlarsa, AKP nin bu politikalarina katkı sunmuş olacaklar. O nedenle biz Avrupa Alevi Örgütlülüğü olarak, bu kurumlarımızı kurmak için bütün gücümüzle her türlü katkıyla destek olacağız.
AABF İnanç Kurulu Baskanı Cafer Kaplan Dede yaptığı açılış konuşmasında, bu toplantının, Alevi İnananç mensupları ve örgütlülügümüz açısından tarihsel olduğunu ve bütün katılan Dedelerin de bu tarihselliğin farkında olarak, davranmaları gerektiğine vurgu yaptı. oluşturulacak Avrupa İnanç Kurumunun, sadece Avrupada yaşayan Alevilerin sorunlarına egilmeyeceğini, Dünyanın neresinde olursa olsun bizlere ihtiyaç duyan bütün Alevi canların ihtiyaç ve sorunlarına yardımcı olacaklarını ve oralara hizmeti götüreceklerini söyledi.
H.B.V Dergahi Postnişini Veleyettin Hürrem Ulusoy ve Dertli Divani“nin yaptıkları açıklamada ise, genel anlamda, Türkiye de Alevilere yönelik ciddi tehlikelerin gelişmekde olduğunu, geçmişde bizleri fiziken katledenler, şimdilerde, direk olarak inancımıza yöneldiklerini ve inancımızı katletmek istediklerini, bu nedenle Alevi İnanç önderlerinin birlik‘de hareket etmeleri için Hünkar Hacı Bektaş Velinin Manevi Önderliğinde birleşmek gerktiğini söylediler.
İlreriki zamanlarda Hacı Bektaş Derğahında yapacakları büyük bir toplantı olacağını, bu toplantıya bütün ocakların mensuplarını, zakirleri, Dedebabaları ve Çelebilerinde katılacağını, nihai kararın orada verileceğini ifade ettiler.Hürrem dede ve Dertli Divani konuşmalarının ardından, yapacakları Cem ibadetine katılmak için ayrıldılar.
Toplantıya katılan Bütün dedelerin sırası ile söz hakkı alarak kendilerini tanıtmaları ve oluşturulmak istenen AABK İnanç Kurumu ile ilgili düşüncelerini anlattılar. Bütün Dedelerin ortak düşüncesi, bu kuruma ihtiyaç olduğu yönündeydi.
Toplantıda, bölgesel düzey de yaşanan farklılıklara da değinildi. Özellikle tarihsel olarak parçalanan Alevi toplumunun, elbette ufakda olsa farklılıkları olacaktır. Önemli olan bu farklılıklarımıza rağmen , bir arada ve örgütlü olarak yürüyebilmektir.
Toplantının sonlarına doğru, geçiçi bir Çalışma gurubu kurulmasiı ve bu geçiçi yönetimin görevi İnanç kurulunu kongreye götürecek calışmaları yapmak, eksiklikleri gidermek ve tüzüksel anlamdaki düzenlemeleri yapmak, gelişmelerden Dedeleri ve Anaları bilgilendirmek. Ayrıca izin sezonu sonunda geçiciçalışma gurubuna seçilen Dedeler bir toplantı yapacaklar ve orada, kongre tarihi ve yapılması gereken diğer konularla ilgili calışmalarını yapacaklar.
Geçici Çalışma Komitesine seçilen Dedeler
Almanya : Cafer Kaplan – Baki Düzgün
İsvicre : Ali Haydar Tülek – Mahmut Ütebek
Avusturya – Kazım Akbaba- Ercan Sinci
Hollanda : Haydar Yıldırım- Hüseyin – Yıldız
Belçika : Özgür Narin – Haydar Buga
Fransa : Hüseyin Carman – Serdar Umut
Haber
Baki Düzgün dede